איזה בעיות פותרת לכם רכיבה טיפולית?

במהלך השנים, אפשר לראות שינויים נרחבים בכל הקשור לתחום הטיפול הנפשי, המנטאלי בילדים ומבוגרים. אם בעבר הרחוק, היתה הנחה שהטיפול צריך להתבסס על תרופות וכדורים, ולאחר מכן, ההנחה היתה שהטיפול צריך להתבסס על שיחות מסוגים שונים, היום אנחנו יודעים שטיפולים יכולים להיות מבוססים על הרבה מאוד אמצעים ושיטות.

אחת השיטות הפופולאריות לטיפול בילדים ומבוגרים, בין אם מדובר במטופלים עם פגיעה נפשית, פגיעה מנטאלית, בעיות חברתיות, התנהגותיות, ואפילו פגיעות פיזיות, היא באמצעות שימוש בסוסים, במילים אחרות, מה שמוכר בשם רכיבה טיפולית.

מדוע נהוג להשתמש באמצעים שונים לטיפול?

לפני שנסביר מה זו רכיבה טיפולית וכיצד היא עוזרת, חשוב להבין שזה לא האמצעי היחידי בו בוחרים להשתמש לצורך טיפולים בילדים ומבוגרים. יש הרבה מטפלים שבוחרים להשתמש במשחקים, צעצועים, יצירות אומנות ועוד. עם הזמן, מתגלים יותר ויותר אמצעים ושיטות לצורך טיפול.

ההסבר הוא, הרבה פעמים נדרש אמצעי חיצוני שיעבור למטופל להיכנס לטיפול ולהשתלב בו. מעבר לכך, האמצעי גם עוזר לפתח אצלו יכולות וכישורים, שאנחנו לא בהכרח מסוגלים להגיע אליהם דרך שיחות או באמצעים אחרים, רגילים. שימוש באופציה של רכיבה טיפולית, היא דוגמא טובה לכך.

מה זו רכיבה טיפולית?

בעיקרון, רכיבה טיפולית מתייחסת לא רק לפעולה עצמה, כלומר לרכיבה, אלא למכלול העבודה עם הסוס. מטופל שמגיע לחווה על מנת לרכב כחלק מהטיפול, הרבה פעמים יצטרך בשלב מסוים גם לעבוד עם הסוס, לטפל בו ולדאוג לו. הסיבה היא, דרך הטיפול בסוס, הוא יגלה אצלו כישורים שונים, יגלה אמפתיה, דאגה, יכול להיות שזה יעזור לו לשבור חומות ולהיפתח.

רכיבה טיפולית היא תהליך טיפולי שנמשך זמן מה, לאורך שורה של מפגשים, בהם המטופל עובד צמוד לסוס מסוים וכן צמוד למדריך רכיבה שמתמחה גם בתחום של טיפול (לשם כך יש צורך לעבור קורס רכיבה טיפולית). בצורה כזו המטופל מקבל את כל הכלים הנדרשים בתהליך הטיפול.

אילו בעיות הרכיבה יכולה לפתור?

ראשית, הרבה פעמים רכיבה טיפולית יכולה לפתור בעיות חברתיות, בעיות בתקשורת של המטופל עם הסביבה. ישנם מטופלים שמאוד קשה להם להיפתח, קשה להם לדבר עם אחרים, ולכן דרך הטיפול בסוס, הם יכולים ללמוד כיצד לייצר תקשורת. בין היתר, דרך האמון שהם רוכשים כלפי הסוס והחיבה שהם מקבלים ממנו בחזרה.

שנית, הרבה פעמים משתמשים באופציה של רכיבה טיפולית בשביל להתגבר על טראומות שיוצרים קשיים. דרך העבודה עם הסוס, דרך השלווה והשקט הטמונים בכך, קל לאנשים שמתמודדים עם טראומות שונות, לנסות להתגבר עליהן ולחוות שגרת חיים רגילה.

שלישית, רכיבה טיפולית עוזרת גם בתהליך שיקום פיזי במצבים שונים, בוודאי שזה עוזר להתגבר על פחדים וחששות שנוצרים כתוצאה מפגיעה כזו או אחרת. זאת בהנחה והרכיבה מתבצעת בצורה בטוחה ותחת פיקוח ובקרה של גורם מקצועי.