רכיבה טיפולית – מה המשמעות של טיפול זה

במהלך השנים, פותחו לא מעט שיטות טיפול בין אם זה בילדים ומבוגרים הזקוקים לשיקום פיזי אחרי פציעה, בין אם זה בקרב צעירים ומבוגרים עם בעיות מנטאליות ובין אם זה במצבים אחרים בהם נדרש לבצע טיפול אשר חורג מהפרוטוקול המוכר של עבודה עם רופאים ושימוש בתרופות.

הסיבות אשר בגללן פותחו שיטות שונות לטיפול, הן ההבנה שטיפול סטנדרטי איננו מספיק, לא תמיד יעיל, ויש למצוא דרכים נכונות יותר בשביל להעניק למטופלים פתרונות מתאימים. לא תמיד נכון לתמיד מטופל תרופה כזו או אחרת, שכן הוא צריך דברים אחרים שיאפשרו לו להתנהל בצורה סדירה.

כיצד רכיבה טיפולית נכנסת למשוואה

אחד מסגנונות הטיפול שהתפתחו במהלך השנים, כתוצאה מגישה זו, היא רכיבה טיפולית. מדובר על גישה אשר מאמינה שאפשר לטפל במטופלים במצבים שונים דרך עבודה עם בעלי חיים ובפרט עם סוסים. המטופלים יטפלו בהם, ירכבו עליהם, וכך יוכלו להתמודד עם הבעיה שיש להם בצורה טובה יותר.

לפני שנסביר כיצד רכיבה יכולה לעזור, חשוב להדגיש שתי נקודות. ראשית, יש מגוון רחב של סגנונות טיפול, בין אם זה דרך ספורט, דרך יצירה, דרך עבודה עם אנשים בקהילה ועוד. לכל אחד מתאימים את הסגנון שנכון עבורו. שנית, לפני שבוחרים בסגנון טיפול כמו רכיבה, צריך לוודא שזה אכן מתאים למטופל מבחינה פיזית ונפשית.

רכיבה נחשבת לסגנון טיפול מוכר בזכות העובדה, היא מעניקה למטופלים רכיבים ייחודים שאי אפשר למצוא בהכרח בשיטות אחרות. זה נכון לגבי רכיבים פיזיולוגיים, מנטאליים, חינוכיים ועוד. באופן כזה אפשר לייצר תוכנית טיפול מלאה ומפורטת שעובדת על מפרט רחב של בעיות אשר יש להתמודד איתן.

למי זה יכול להתאים וכיצד עושים את זה

רכיבה טיפולית מתאימה, לרוב, לילדים, בני נוער ומבוגרים, שיש להם לקויות שונות וכן בעיות רגשיות מסוגים שונים. לפני שבוחרים להכניס מטופל לתוכנית טיפול שכוללת רכיבה, בודקים שאכן היא מתאימה עבורו והוא מתאים לתוכנית שכזו. שלב זה מתבצע עם אנשי מקצוע שונים.

הטיפול כולל מספר חלקים. בין היתר, את הקשר שבין הסוס למטופל, היכולת לייצר מגע ישיר, פיזי ורגשי. בשלבים הבאים על המטופל לטפל בסוס, הוא מקבל הדרכה מלאה כיצד עושים זאת, מלמדים אותו תרגילים ושיטות שונות, וכך הוא מצטרף לעובדים באורווה.

מה התועלות של טיפול ברכיבה

לטענת מומחים בתחום, כל הנושא של טיפול באמצעות רכיבה נועד לעזור בחיבור שבין הגוף לנפש. יתרה מזו, הטיפול נועד לעזור למטופל להתמודד עם בעיות רגשיות,התנהגויות, מוטוריות ועוד. דרך העבודה עם הסוס לומדים כיצד לתקשר, לומדים מהי אחריות, כיצד לטפל, לספק ולהרגיש אהבה. עם הזמן המטופל גם צובר ביטחון עצמי, מה שיכול לעזור לו גם בהיבטים אחרים בחיים.

אם אתם מעוניינים למצוא חוות ומדריכים שמתמחים בנושא של רכיבה טיפולית, זה הזמן לעשות את זה.