בטיחות בעבודה – החשיבות המלאה של הנושא

לצערנו הרב, אנחנו שומעים בשנים האחרונות לא מעט על מקרים בהם פועלים אשר נהרגים בעת עבודתם בעת שהם עסקו בעבודות בניין שונות. עם הזמן התופעה תפסה את הכותרות הן של אתרי אינטרנט מובילים, מהדורות החדשות ועיתונים יומיים, ובצדק שכן המספרים רק עולים ועולים.

מקרים אלו מלמדים אותנו עד כמה חשוב להקפיד על בטיחות בעבודה. שכן כל תנועה קטנה, כל תזוזה לא בטוחה, כל מצב בו לא מקפידים לשמור על משטחים יציבים ובטוחים, או לא מקפידים לשמור על מקומות שניתן לעבוד בהם בצורה נכונה כנדרש, הרי שהם עלולים לסכן את העובדים במקום ולהביא למותם. 

צריך לומר שזה לא רק עניין איך המקום בנוי או מסודר, זה הרבה מעבר לכך. הרי כשמדברים על בטיחות בעבודה, לא מתייחסים רק לעבודות בניין אלא גם לעבודות אחרות או להקשרים רבים נוספים. למשל, איך העובד מתלבש, באילו אמצעי בטיחות הוא משתמש אם בכלל, איזה פיקוח קיים במקום, מי מפקח ומה הניסיון והידע שלו בתחם, עד כמה תהליך הבטיחות הוא קפדני ועד כמה הוא קיים בתודעה של מנהלי הפרויקט והעובדים.

בטיחות עבור העובדים והלקוחות

בכל העולם המערבי וגם במדינות שנחשבו בעבר "סוררות" בעניין, למשל סין, העניין של בטיחות בעבודה מוטמע עמוק היום. אנחנו יכולים לראות את זה גם בהקשר בכך שבכל מבנה ובכל מקום, יש פיקוח בנושא, יש הקפדה שהעובדים ישתמשו בכל אמצעי הבטיחות הנדרשים, המקומות עצמם מופרדים ומאובטחים כך ששום גורם חיצוני לא יכול להיפגע בזמן תהליך העבודה ועוד.

החשיבות של בטיחות בעבודה היא רבה ולא רק בגלל שמדובר בחיי אדם בסופו של דבר, אלא מעבר לכך. מדובר בעניין כלכלי, מדובר בכך שאנשים לא רוצים להתגורר במבנים כשהם יודעים ששם נהרגו עובדים תוך כדי תהליך הבנייה או להשתמש במוצרים שהעובדים אשר ייצרו אותם עבודה בתנאים לא בטוחים.

חשוב להדגיש נקודה נוספת, אם אין בטיחות בעבודה עבור העובדים, סביר להניח שזה לא נשאר רק שם, אלא שגם המוצר עצמו איננו נבנה או נעשה בתהליך בטוח, וזה כבר יכול לסכן את הלקוחות.