אבחון פסיכודידקטי

מערכת החינוך בישראל הינה מערכת תובענית, אשר דוגלת בשיטת חינוך ספציפית אשר באה לידי ביטוי כלפי כלל התלמידים ודורשת מהם את אותם הדרישות. בשל הדרישות הללו, לא מעט תלמידים נופלים בין הכיסאות ואינם צולחים את לימודיהם. בעוד שבעבר תלמיד מורכב בעל בעיות שונות רגשיות או דידקטיות, לא היה מוכר למערכת. הרי שכיום, ישנם לא מעט אבחונים שמטרתם היא לזהות קשיים כאלו ואחרים אצל תלמידים, בכדי לסייע להם בהתאם לקושי הספציפי אשר מונע מהם להצליח בלימודים ולהוציא תעודת בגרות. אחד מהאבחונים החשובים ביותר כיום קרוי: אבחון פסיכודידקטי.

אבחון פסיכודידקטי

מהו אבחון פסיכודידקטי

אבחון פסיכודידקטי הינו אבחון המיועד עבור תלמידים ספציפיים אשר סובלים מקשיים רגשיים שונים שבגינם הם אינם מצליחים להתמודד עם שגרת הלמידה התובענית ועם החומר הלימודי. מרבית מאותם התלמיד הם בעלי רמה קוגניטיבית תקינה לחלוטין, אך הקשיים הרגשיים מהם הם סובלים אינם מאפשרים להם להיות פתוחים וקשובים כדי הצורך ללמידה. מטרתו של האבחון היא לבדוק את הפן הדידקטי של התלמיד ואת הרמה הקוגניטיבית שלו מחד ומאידך, את מצבו הרגשי הנפשי. לאחר שהאבחון יקבע כי הרמה של התלמיד תקינה מבחינה קוגניטיבית, אך הוא איננו מצליח ללמוד היטב בשל קשיים רגשיים אשר אינם מאפשרים לו להיות פנוי ללמידה, לתלמיד תוענק העזרה המתאימה לו.

מדוע אבחון פסיכודידקטי הוא דבר חשוב

אבחון פסיכודידקטי הוא דבר חשוב מאוד. שכן, ללא אבחון זה, לא מעט תלמידים אשר יכולים להגיע להישגים גבוהים, אך אינם מגיעים אליהם בשל סיבות רגשיות או נפשיות, יפלו בין הכיסאות ולא יצליחו לממש את הפוטנציאל הגלום שבהם. תוצאות האבחון הפסיכודידקטי מזהות את אותה האוכלוסייה בקרב התלמידים אשר יש לה יכולת להצליח בלימודים במידה והקושי הרגשי שממנה היא סובלת, יטופל בצורה הטובה ביותר. לאחר זיהוי תלמיד הזקוק לעזרה בעזרת אבחון פסיכודידקטי, יוענקו לו הקלות שונות במסגרת לימודיו וכן, הוא יקבל סיוע ספציפי התואם לבעיותיו מהצוות החינוכי בבית הספר ומצוות מקצועי מחוץ לשעות בית הספר. בכוחו של אבחון פסיכודידקטי לסייע לתלמידים בעלי פוטנציאל להצלחה, להצליח בלימודיהם בצורה הטובה ביותר.