רישום פטנט

הדרך להגן על המצאה או על פטנט שהומצא, הן מהבחינה המשפטית והן מהבחינה המסחרית היא באמצעות רישום פטנט. זהו הליך מורכב ולא פשוט אך זהו השלב החשוב ביותר בהגנה ושמירה על זכויותיו של מי שהמציא את הפטנט. ניתן למצוא תחומים מגוונים אם אפליקציות והיטק, תוכנות מחשב, בתחום הרפואה ובמדעי החיים בתחום הטכנולוגיה , האופנה ועוד. ברגע שהרעיון שהומצא מוגן כפטנט רשום, רק מי שיקבל את האישור של בעל המצאת הפטנט, רק אז הוא יהיה רשאי לסחור או להשתמש בו.  בכל שנה, ישנם ממציאים רבים בארץ, אשר מגישים בקשות עבור הגנה ורישום של הפטנט שהם המציאו. תחילה יש לבדוק שאכן הפטנט שהומצא אינו קיים בארץ או בעולם, השלב הבא הוא פירוט על מסמך, אשר יסביר מה הרעיון או ההמצאה וכיצד ניתן יהיה להגן על הקניין הרוחני.

השלב האחרון לאחר שהתבצעו הבדיקות הנחוצות יש לאשר את הפטנט או אם הפטנט כבר נמצא, בעל הפטנט יקבל דחייה. גם ממציא הפטנט יכול לחפש במאגרי המידע ברשת, אם קיים הפטנט לפני שיתחיל בהליך הארוך של רישום פטנט. מי שמעוניין להקל על עצמו, יוכל להיעזר בבעל מקצוע כמו עורך פטנטים.

התנאים המחייבים לביצוע רישום פטנטים

על מנת לרשום פטנט, ישנם שלושה יסודות שחייבים להתקיים- חידוש, תועלת והתקדמות בהמצאה. כאשר מדובר על יסוד החידוש, הכוונה היא שההמצאה חייבת להיות חדשה כאשר מתכוונים לבצע בה רישום פטנט. כאשר הכוונה לקים היסוד השני, מתכוונים לתועלת. ההמצאה חייבת לבטא איזו שהיא תועלת או שימוש במטרה מועילה. מלבד התועלת והחידוש, יש לדאוג כי הפטנט החדש שהומצא, תהיה בו התקדמות בהמצאה, כמו למשל, צעד שונה משמעותית מהפטנטים שהיו קודם לכן. יש לדעת שעל מנת לרשום פטנט, יש להיות סבלניים, היות ורישום זה, עשוי לקחת שנים. הבקשה עבור הרישום של הפטנט, חייבת להיות מושלמת, כזאת שלא תחסיר שום פרט או שלא יחסר בה איזה סוג של מסמך שיהיה רלוונטי להליך הרישום עצמו.

מה עלות הרישום לפטנט והאם העלות משתנה?

יש לציין כי עלות של רישום פטנט תשתנה בהתאם לסוגו ומידת המורכבות שלו. העלות תכלול אגרות, תשלומים עבור עורך הפטנטים ואפילו תשלום למומחים טכניים על מנת שיכינו את הסקיצה או השרטוט לבקשת הרישום. יש לזכור, כי פטנט רשום, מהווה מונופול, רק במדינה שבה הוא נרשם. אם הפטנט נרשם בישראל,  הוא יהיה בעל מונופול רק בגבולות מדינת ישראל. כאשר מדובר על רישומו של הפטנט בישראל, הרישום יהיה מהיר יותר מאשר בשאר מדינות העולם. ברגע שהבקשה לפטנט תהיה מאושרת, הוא יהיה תקף לפרק זמן של 20 שנה.
מקובל בקרב ממציאי פטנטים להגיש בקשה לרישום של ההמצאה או הפטנט בכדי לקבל שליטה מרבית על הייצור והשימוש בהמצאה.