מד מרחק

מכשיר מד מרחק עבר בשנים האחרונות שדרוג מהותי והוא פועל באמצעות קרן לייזר. המכשיר מודד באופן מדויק את המרחק מנקודה לנקודה האחרת ובחזרה. דיוק המדידה הוא עד 1 מ"מ והוא מאפשר מדידה איכותית למטרות שונות הן בתחום האזרחי והן בתחום הצבאי. מהירות המקלט המאתר את הפעימה ואורכה של הפעימה הם אלה שקובעים את רמת הדיוק של המכשיר בסטיות של מילימטרים בודדים.

עלולים להיווצר אי דיוקים במדידה עקב תנאים אקלימיים ואחרים שמשבשים את פעולתה של קרן הלייזר ולכן התוצאה לא תהיה מדויקת לחלוטין.

לעתים קרן הלייזר מבקשת למדוד מרחק לעצם מסוים אך נתקלת בעצם אחר הנמצא קרוב יותר וכך מתקבלת מדידה של הערך הקרוב יותר ולא של הערך המבוקש. קיימים מדי מרחק הערוכים לתופעה זו, הם לא מתחשבים בהליך המדידה בעצם הממוקם קרוב יותר, אלא רק במטרה.

הטכנולוגיה העכשווית מאפשרת לכל פעימה באמצעות יצירת קוד, להגן על המכשיר וכך לא לשבש את תוצאותיו. בנוסף לכך קיימת אפשרות לוודא אם הגורם הנמדד מתקדם לכיוון מד המרחק ואם כן באיזו מהירות.

מד מרחק

שימוש אזרחי

מכשיר מד מרחק לייזר או אופטי משמש בעיקר את אנשי הנדל"ן, שמאים וגורמים שונים בתחום הבנייה לשימוש יום יומי.

אם יש צורך למדוד את גודלה של דירה, מבצעים מדידה של כל חדר בנפרד, לאחר מכן מסכמים את כל התוצאות ומגיעים לשטחה הכולל של הדירה. חשוב להקפיד שקו הלייזר יהיה ישר בעת המדידה כדי לקבל את התוצאה המדויקת ביותר.

המכשיר מודד גם נפחים, וגובה של פרטים גבוהים כמו בניין רב קומות, עמודים וכו'

המכשיר הוא פתרון מושלם למדידה של גורמים הנמצאים במרחק רב מהמודד כמו לדוגמה, גובהו של בניין מקומה מסוימת ומעלה, זווית שיפוע בגגות ובמטרות מגוונות נוספות.

שימוש צבאי

מטרת המכשיר היא למדוד טווחי פעולה מדויקים לסוגים שונים של פעילויות צבאיות הדורשים מיקוד במטרה באופן המדויק ביותר האפשרי.

מד המרחק החדשני מודד את תוצאות הטיווח באמצעות משקפת המותקנת על כלים צבאיים על חצובה. כך נוצר אזימוט ומתבצעת העברת נתונים למרכז הבקרה הכוללת את נתוני הטיווח שבוצע כדי להחליט על שינוי במידת הצורך בטיווח הבא. מדי המרחק הצבאיים פועלים באמצעות סוללות הנטענות ממצבר של כל רכב.