התפתחות קונסולות המשחקים לאורך השנים

רבים מאיתנו מבלים שעות ארוכות במשחקי וידאו משובחים ומהנים עם גרפיקה מעולה, מוזיקת רקע מקורית, תוכן עשיר ואפקטים מדהימים. למעשה, משחקי הווידאו התפתחו ותפסו תאוצה רק בשנות ה-70 של המאה הקודמת, במקביל להתפתחות הטכנולוגית של השבב האלקטרוני ופיתוח הקונסולות הראשונות.

כדאי לדעת כי קונסולת המשחקים הראשונה פותחה בשנת 1967 על ידי מהנדס גרמני בשם ראלף בר. ראלף עבד בחברת סאנדרס אסוסיאייטס כמהנדס טלוויזיה, ויחד עם חבריו לעבודה הוא פיתח משחק פשוט וקרא לקונסולה בשם הקופסה החומה. לקופסה החומה הראשונה הייתה יציאה אנלוגית לצורך חיבור למסך הטלוויזיה, והקופסה החומה הפכה לאב הטיפוס של הקונסולה הפופולרית הראשונה שנקראה אודיסיה. אמנם המכירות של אודיסיה לא הרקיעו שחקים, בעיקר בגלל העובדה שהציבור טרם הפנים כי ניתן לחבר את המכשיר לכל מסכי הטלוויזיה.  

החל משנות ה-70 המאוחרות תעשיית משחקי הווידאו הפכה לפופולרית ונפוצה, הקונסולות הראשונות הפכו לאמצעי בידור נפוץ, ותוך זמן קצר הן הפכו לחלק בלתי נפרד בתרבות המודרנית בעולם המערבי. כיום, זו תעשייה המגלגלת מיליארדי דולרים בשנה שמפיקה רווחים עצומים לחברות המתמחות בפיתוח וייצור הקונסולות, וסביב התעשייה קמו חברות רבות המפתחות משחקי וידאו מתקדמים ואביזרים שונים. היצרנים הבולטים והמובילים בתעשייה זו הם חברת נינטנדו המשווקת את נינטנדו סוויץ' (Nintendo Switch), חברת סוני עם סדרת הפלייסטיישן (Playstatiob) שלה וחברת מיקרוסופט המפתחת ומשווקת את סדרת האקס בוקס (Xbox).

לוח זמנים של התפתחות הקונסולות העיקריות

  • בשנת 1967 מהנדס גרמני פיתח את הקופסה החומה, אב הטיפוס של הקונסולה הראשונה אודיסיה.
  • במאי 1972 חברת Magnavox מציגה את הקונסולה הראשונה הנקראת אודיסיה.
  • בנובמבר 1972 חברת אטארי מציגה את משחק הווידאו פונג, מעין מכונת משחק פשוטה של טניס שולחן ממוחשב, המשחק והמכונה הפכו לסיפור הצלחה תוך זמן קצר.
  • בסוף שנות ה-80 וה-90 חברות רבות פיתחו ושיווקו קונסולות של משחק אחד, כמו פונג, הדגמים הבולטים בתקופה זו הם אטארי VCS, מגנווקס אודיסיה 2, מאטל אינטלויז'ן וקולקו קולקוויז'ן.
  • ב-1985 אטארי משיקה את הקונסולה מגאסון (NES), ובמקביל סגה מתחילה לשווק קונסולה משלה.
  • ב-1988 סגה מציגה את הקונסולה ג'נסיס.
  • ב-1989 נינטנדו מדהימה את העולם עם הקונסולה הניידת גיים בוי.
  • ב-1995 סוני מוציאה את הקונסולה פלייסטיישן.
  • ב-2001 גם מיקרוסופט נכנסת לתחום ומוציאה את הקונסולה Xbox.
  • ב-2006 נינטנדו מוציאה לשוק את Wii.

ההיסטוריה המרתקת של קונסולות המשחקים מעידה על ההתקדמות הטכנולוגית המואצת בתעשייה עתירת הידע ובתחום המחשבים, והפופולריות של המשחקים והקונסולות מעידה על שינוי תרבותי בעולם המודרני. ההיסטוריה של הקונסולות יחסית קצרה אך היא מעניינת ורוויה במאבקים בלתי פוסקים, בעיקר בין 3 החברות המובילות את התעשייה – נינטנדו, סוני ומיקרוסופט.

ככל שהקונסולות משתכללות ומתקדמות מבחינת חומרה, ביצועים ועיצוב, כך גם משחקי הווידאו עוברים שינויים רבים. כיום, יש תחרות גבוהה בין היצרנים המובילים, ולכל יצרן יש מספר כותרים ייחודיים רק לו, וכמובן כולם עברו לשחק עם חברים ברשת האינטרנט. התחרות בין נינטנדו, מיקרוסופט וסוני צפויה ללוות אותנו עוד שנים רבות ולנו רק נותר לחכות בקוצר רוח לפיתוחים החדשים ולמשחקי הווידאו המקוריים שיבטיחו לנו שעות ארוכות של משחק מהנה ומענג.