ייעוץ סביבתי – למה זה חשוב?

אחד התפקידים החשובים ביותר בתהליכי תכנון ופיתוח של אזורים, מבנים ותשתיות, הוא התפקיד של יועצים ואנשי מקצוע שמתמחים בכל מה שקשור לאיכות הסביבה. החשיבות של אנשי מקצוע בתחום זה עולה עם השנים, ואם בעבר כמעט ולא היתה התייחסות לנושא, אזי שכיום בכל פרויקט כמעט, נעזרים בהם, לעיתים זו אפילו חובה לעשות כך. 

ייעוץ סביבתי הפך להיות אחד התחומים ביותר, לא רק בעולם הבנייה אלא גם בעולמות תוכן אחרים, כולל בתעשיות, צבאות, פיתוח, מחקר ועוד. הסיבות לכך הן מאוד פשוטות, המודעות לאיכות הסביבה עלתה, ההכרה בנזק שיכול להיגרם אם הדברים לא יתבצעו באופן כזה שנשמור על הסביבה עלול להיות עצום ובלתי הפיך, וכן, במקרים רבים, ייעוץ נכון, יכול להביא לחסכון עצום, הן בתהליך התכנון והפיתוח והן בהמשך, בטווח הארוך. 

לפני שנסביר מה זה בעצם אומר ייעוץ סביבתי, צריך לומר, שלא מדובר בתפקיד שנוצר מכלום, מדובר בתפקיד שמחייב איש מקצוע שלמד את התחום, מישהו בעל תואר אקדמי בנושא, מישהו שיש לו ניסיון ויכול לספק ייעוץ מגובה בנתונים, עובדות ופתרונות אפשריים. 

מה זה ייעוץ סביבתי? 

נניח ואנחנו רוצים לבנות מבנה מסוים באזור ספציפי. אנחנו יכולים לעשות את זה מבלי להתחשב בתנאי הסביבה, מבלי להתחשב בשאלה אילו משאבי טבע יש במקום, האם האדמה מתאימה למבנה הזה, האם בתהליכי הבנייה שאנחנו נבצע נגרום נזק למי התהום וכדומה. 

אך אם ננהג כך, כפי שניתן להבין, אנחנו עלולים לגרום נזק משמעותי לסביבה וכן אנחנו עלולים ליצור מצב, שהמבנה פשוט לא יחזיק מעמד ואם הוא יחזיק מעמד, כל מי שיתגורר או יעבוד בו, עלול למצוא את עצמו במצב לא פשוט עם הזמן, במקרים קיצונים הוא עלול אפילו לחלות במחלות שונות. 

ייעוץ נכון, יבצע בדיקות של כל המאפיינים שציינו, ויספק לנו תשובה האם נכון לבנות את המקום בנקודה בה אנחנו מעוניינים לבצע את הבנייה, האם עלינו לשנות דברים מסוימים בתהליך ועוד.  במקרים מסוימים, ייעוץ טוב יכול לחסוך לא מעט נזק ולא מעט כסף לכולם.