אבחון דידקטי

בעבר, ילדים רבים סבלו מנידוי חברתי, קשיים בהשתלבות בכיתה או פיגור בחומר בשל בעיות שהוגדרו לא אחת כ"בעיות התנהגותיות" או "בעיות בהתפתחות". הודות לפיתוח מתודות חינוכיות שונות, כיום ידוע כי באמצעות טיפול מתאים ילדים יכולים להתגבר על החסמים הלימודיים המקשים עליהם ולהצליח לעמוד בקצב הכיתתי ואף לעקוף אותו, תוך פיתוח מודעות לקשיים העולים בפניהם, כמו גם פיתוח כלים אקדמיים מתאימים להכנת המטלות הנדרשות מהם בבית הספר.

אם בעבר הורים ומבוגרים היו מקבלים הערות מהמורים הקוראות את הילד להתנהגות תואמת יותר, כיום ידוע כי חלק ניכר מבעיות ההתנהגות אינו אלא נובע מקשיים בהבנת החומר הנלמד. באמצעות אבחון דידקטי מתאים, ילדים לומדים להכיר את החולשות שלהם ולהתגבר עליהם על ידי רכישה של כלים מתאימים והיערכות מותאמת להכנת שיעורי הבית.

אבחון דידקטי מקצועי הוא כזה המבוצע על ידי איש מקצוע המכיר את התחום ויכול לספק את המענה המקצועי בכל שלב בו הילד נתקל בקשיים. המאבחן הדידקטי הוסמך להכיר את תחומי הלימוד בכל שלב משלבי ההתפתחות של הילד, וכך לבחון את התחומים בהם הילד עצמו מתקשה.

למאבחן הדידקטי כלים מקצועיים ואקדמיים, מנטליים ותפקודיים המאפשרים לילד להתמודד בצורה חכמה יותר עם הכשלים שלו, כך שהוא זוכה לחוות את עצמו כמצליח ומשגשג בתחומים הלימודיים השונים ויודע לא ליפול ל"בורות" של חוסר הצלחה או תחושת כשלון.

הכלים המוענקים לילד במסגרת האבחון הדידקטי מאפשרים לו לצלוח משימות שונות כגון שיעורי בית בתחום הקריאה והכתיבה, החשבון וההבעה. אם מאותרים קשיים ספציפיים באחד מתחומים אלו, ילדים מקבלים כלים מקצועיים המעניקים להם את הכוח והמסוגלות לבצע את המטלות בצורה המותאמת ליכולותיהם, תוך פיתוח מיומנויות חיוניות להתגברות על קשיים קיימים והכרה במגבלות הקיימות.

אבחון דידקטי

הכלים הניתנים לילד במסגרת האבחון הדידקטי ילוו אותו במשך כל חייו ויאפשרו לו להתארגן בצורה חכמה יותר נוכח משימות לימודיות שונות, התארגנויות חברתיות, מטלות במקום העבודה והלימודים, ארגון נכון של שיעורי הבית ועוד. באופן זה, ילדים רוכשים כלים חיוניים שמעניקים להם יתרון בחיים. כלים אלו אינם נרכשים בבית הספר ולפיכך מהווים יתרון משמעותי גם על פני ילדים שאינם מתקשים בתחומים מסוימים.