עיצוב תאורה – איך מעצבים תאורה בצורה נכונה

עם השנים, כמעט כל היבט בבית או במשרד זוכה לתחום התמחות בעיצוב. לא משנה אם מדובר בעיצוב המבנה כולו או עיצוב חללים ספציפיים, זה גם לא משנה אם מדובר בעיצוב של פריטים מסוימים או קונספט ספציפי. הרי שכל דבר שאנחנו רוצים, כל דבר שאנחנו צריכים ונמצא במקום, אפשר לעצב כך או אחרת על פי תחום ההתמחות שלו.

דוגמא טובה לכך אפשר לראות בכל מה שקשור להיבט של עיצוב תאורה. צריך לומר, ההיבט הזה מתחלק לשניים, יש את השלב בו אנשי מקצוע מעצבים את המאפיינים עצמם, כלומר את גופי התאורה שמשווקים לקהל הרחב, ויש את השלב בו אנחנו ניעזר במעצבי תאורה, על מנת שיתכננו בצורה נכונה את התאורה במבנה כולו או בחללים ספציפיים.

מן הסתם, הדוגמא השנייה תושפע לא מעט מהדוגמא הראשונה. כלומר, כשאנחנו ניגש לעצב את מבנה התאורה אצלנו בבית או בעסק, הרי שאנחנו נתייחס לא רק לשאלה היכן להציב את אותם גופי תאורה, כך שישרתו אותו באופן אופטימאלי, חסכוני וחכם, אלא גם אנחנו נתייחס לשאלה עם אילו גופי תאורה נרצה לעבוד. בין אם מדובר בגופים גדולים או קטנים, גופים בעיצוב כזה או אחר. הכל על פי הצורך ועל פי מה שעומד לרשותנו.

צריך לציין, עיצוב תאורה איננו מתייחס רק להיבטים של נראות, כמו במקרים רבים אחרים, הרי שגם כאן, כל מה שקשור לעיצוב מתייחס גם לשימוש פרקטי, יעיל, שימוש חכם באמצעי תאורה, על מנת שנוכל לייצר תהליכי עבודה איכותיים ונכונים. אחרת אנחנו עלולים למצוא את עצמנו במצב, בו נשתמש בגופי תאורה יפים ומרשימים, אך כאלה שלא מספקים לנו את השירות הנדרש, לא מספקים לנו את מה שאנחנו צריכים בשביל שנוכל לעבוד בצורה נכונה.

איך מעצבים תאורה בצורה חכמה

ראשית, אנחנו צריכים לבדוק את גודל השטח שעומד לרשותנו. כך אנחנו נדע היטב כמה אמצעי תאורה נצטרך במבנה כולו או בחללים ספציפיים. מן הסתם, הכמות והמבנה, יתבססו גם על כמות הפתחים החיצוניים והתאורה שנכנסת אל המבנה ממקורות אחרים. מבנה שיש בו חלונות גדולים למשל, לא יצטרך בהכרח כמות גדולה של אמצעי תאורה.

שנית, בכל מבנה, בכל חלל, אנחנו נשאל את עצמנו לשם מה הוא משמש וכמה אנשים הוא אמור לשמש. יש הבדל בין מבנה גדול לקטן, מבנה פרטי ועסקי, מבנה שמשרת דיירים לבין מבנה שמשרת עובדים וכמובן שיש הבדל בכמויות.

שלישית, אנחנו נתייחס להיבטים של עיצוב. איך המבנה מעוצב, איך כל חלל מעוצב, מה יכול להתאים לכל מקום, איך אמצעי התאורה משתלבים ועוד.

חשוב להדגיש, אנחנו יכולים למצוא מגוון רחב של אמצעי תאורה מסוגים שונים, מן הסתם עלינו להחליט האם נרצה אמצעי תאורה נייחים שנצטרך לתלות על הקיר או על התקרה, או ניידים ולא קבועים.​