עורך דין אגודות ותפקידיו השונים

את האגודות בישראל אנחנו מכירים יותר בצורת המושבים שהוקמו בישראל במאה השנים האחרונות והם חלק בלתי נפרד מההיסטוריה שלנו. 

חלק בלתי נפרד מהמושבים הוא גם התקנונים והחוקים שמאפשרים את קיומם ופעילותם והם נוגעים לכל היבטי החיים שלהם, מחלוקת קרקעות ונכסים ועד היחסים עם מוסדות המדינה, מכסות ייצור ומים ויחסים בין החברים שחיים במושבים, ולכן חשוב לקחת עורך דין אגודות מעולה. 

הגלגולים השונים שהמושבים עברו בתולדות המדינה נובעים מהשינויים שעברו עם הזמן, נטישות ופירוקים והרכבות מחדש, כך שיש צורך באנשי מקצוע שמתמחים בחוקים אלה ולכן רק עורך דין אגודות יכול לטפל בשלל הנושאים המורכבים שדורשים טיפול משפטי הולם. 

תפקיד עורך הדין

האגודות בישראל זקוקות לייעוץ שוטף מלבד ייצוג בנושאים שונים במוסדות המדינה ובבתי המשפט, ולכן עורך דין אגודות נלווה אליהן ומייעץ גם בנושאי המבנה שלהם וכל שינוי שרוצים לעשות בהם, התקנונים וכל שינוי בהם, הסדרת רישומים שונים וניסוח הסכמים עם גורמים שונים. 

עורך הדין מייצג אותן גם בכל מה שקשור לפעילות מול הרשויות ובעיקר רשויות מקומיות וגם מנהל מקרקעי ישראל, משום שסוגיית הקרקעות הפכה בשנים האחרונות לסוגיה מאוד משמעותית בזמן שמשנים ייעוד קרקעות ומנסים להתרחב גם בבנייה למגורים וגם בבנייה מסחרית ולתעשייה. 

קרקעות המושבים הן מטבע הדברים נכס מאוד קורץ לגורמים רבים כדי להפיק ממנו רווחים ולכן מושבים רבים מצויים בהליכים אלה או אחרים מול המדינה ואותם גורמים על מנת להפיק מהם את הרווח שלהם. זה מחייב ליווי משפטי צמוד וייצוג. 

עורך הדין חייב להכיר על בוריים אל כל חוקי הקרקעות והמגזר החקלאי על מנת לייצג אותם בצורה נאותה ומקצועית.

 

ייצוג בהליכים פנימיים

שינויים שמושבים וחבריהם עוברים במהלך השנים באים לידי ביטוי בסכסוכים ובסוגיות שונות שדורשות ליבון, אם זה בהקצאה מחדש של חלקות או בקביעת בנים ממשיכים או האם זה חוקי להעביר זכויות שונות לחברי משפחה ולבני זוג. 

הסכסוכים האלה מחייבים טיפול דיסקרטי והוגן אבל לפעמים מידרדרים לסכסוך משפטי שמחייב ייצוג מקצועי נחוש של ועד האגודה מול חברים. לפעמים הטיפול דורש רק הבנה והסדרה של זכויות חברים באגודה השיתופית בענייני מכסות ייצור ומכסות מים, ולכן יש צורך במיומנויות אישיות ותקשורת טובה על מנת לפתור זאת בצורה ההוגנה ביותר כדי שאפשר יהיה להמשיך בחיים ובפעילות המשותפת מבלי ליצור עוינות מיותרת. 

כשזה אפשרי, תמיד עדיף לבחור בבוררות מחייבת על מנת להגיע לפתרון וגם את זה עורך דין אגודות ישמח להעניק לחברי המושבים ולאגודות.