סקר קרקע – מה החשיבות של סקר כזה בהווה ובעתיד

כשניגשים להקים מבנה, בין אם מדובר במבנה מגורים, מבנה תעשייתי, מסחרי או אחר, יש שורה של פעולות מקדימות אשר צריך לבצע, על מנת שיהיה ניתן להתחיל את תהליך הבנייה בהקדם ובמקום בו רוצים לבצע אותו. אחת הפעולות הנדרשות היא לבדוק את מצב הקרקע.

ישנן קרקעות אשר אנחנו יכולים להניח, שאין שום מניעה סבירה לא להקים עליה מבנה כזה או אחר. בין אם זה בגלל המיקום שלה ובין אם זה בגלל שבעבר היה ממוקם עליה מבנה מסוים, ועל כן, אנחנו יכולים להניח שאין סיבה שלא נוכל להקים עליה מבנה חדש.

אך מאחר ויש מקרים אחרים, קרקע שמעולם לא השתמשו בה, לפחות לא באופן ישיר, וכן מאחר וקיימים מקרים שהשימושים הקודמים בקרקע שינו אותה, אזי שיש צורך לבצע בדיקה מקיפה. רק כך נוכל להחליט האם ניתן להקים עליה מבנה חדש או לא. לבדיקות מקיפות בנושא קוראים סקר קרקע.

מה זה סקר קרקעות?

הרעיון של סקרים מסוג זה הוא לבחון ממה מורכבת הקרקע והאם ניתן להשתמש בה לצורכי בנייה, ואחר כך לצורך שימושים שונים בהתאם לאופי המבנה שמתכוונים להקים במקום. למעשה, אנחנו נרצה לבדוק האם הקרקע מזוהמת, האם יש בה מרכיבים שיכולים לגרום לבעיות בריאותיות שונות לכל מי שאמור לאכלס את המבנה.

הסיבה שנהוג לבצע סקר קרקע היא, במשך השנים קרקעות סופגות חומרים שונים, בכוונה או לאץ אלה יכולים לייצר זיהומים שעלולים לגרום נזק משמעותי בהווה ובעתיד. הדוגמא הטובה ביותר לכך היא, הקמת מבנים חדשים ליד מפעלים קיימים. ההנחה היא, שיש סיכוי שאותם מפעלים הזרימו שפכים מזוהמים לאדמה ועל כן, היא מזוהמת.

מדוע חשוב לבצע את הסקר

בניגוד להרבה פעולות שנהוג לבצע, בטרם מתחילים בפרויקט בנייה או פרויקטים אחרים, הרי סקר קרקעות הוא בעל משמעות גם הן להווה והן לעתיד. יש לסקר משמעות בריאותית, אפקט על איכות החיים וכן השפעה כלכלית לא קטנה.

כשעורכים סקר קרקע, אפשר לגלות האם הקרקע מזוהמת או לא. במידה וכן, הרי שניתן לבחון אופציה לנקות את הקרקע ובכך למנוע פגיעה באיכות החיים, במצב בריאותם של הדיירים הפוטנציאליים במקום וכן זה יכול למנוע פגיעות כלכליות שעלולות להיווצר כתוצאה מהזיהום והאפקט הנרחב שלו בעתיד.

כיצד עושים סקר קרקעות

באופן מעשי, סקר קרקעות מתבצע על דגימה של אזורים מסוימים בקרקע, בין אם מדובר על חלקים מעל פני השטח ובין אם מדובר על חלקים עמוקים יותר, מתחת לפני השטח. בהתאם לתוצאות אפשר להחליט כיצד לנהוג. הדגימות נמדדות כמובן במעבדות ושם מקבלים את התוצאות.

על פי התוצאות אפשר לדעת מה השלב הבא בתהליך. האם יש צורך לנקות את הקרקע, האם צריך לוותר על הפרויקט כולו, או שמא הקרקע נקייה ואפשר להמשיך בפרויקט כפי שתוכנן מראש.